SM-finaalien tulokset 1991 – 2019

Finaaleihin pääsee vuosittain 40 karsinnoissa parhaiten menestynyttä kilpaperhokalastajaa. Ohessa nykymuotoisten perhokalastuksen SM-finaaleiden kärkikymmenikkö koko historian ajalta.

Kuusamo 2019 (Kuusinkijoki, Ylä-Kitkajoki ja Koverrusjärvi)

1. Mikko Räsänen
2. Heikki Kurtti
3. Markus Koskinen
4. Kai Kallio
5. Santeri Kinnunen
6. Ville-Antti Jaakkola
7. Esa Pölkki
8. Jari Heikkinen
9. Pietari Sipponen
10. Jussipekka Myllymäki

Taivalkoski 2018 (Iijoki ja Kylmäluomanjärvi)

1. Mikko Räsänen
2. Jyrki Hiltunen
3. Jari Heikkinen
4. Joonas Kunelius
5. Santeri Kinnunen
6. Heikki Kurtti
7. Pietari Sipponen
8. Eetu Hyväri
9. Esa Pölkki
10. Jussi Wacklin

Kuusamo 2017 (Ala-Kitkajoki ja Ajakkajärvi)

1. Jyrki Hiltunen
2. Santeri Kinnunen
3. Jari Heikkinen
4. Pietari Sipponen
5. Janne Erämies
6. Heikki Kurtti
7. Saku Nieminen
8. Ville Ristolainen
9. Joonas Pirhonen
10. Joonas Kunelius


Pomarkku 2016
(Kynäsjoki ja Kangasjärvi)

1. Olli Eriksson
2. Aapo Ilola
3. Jarkko Suominen
4. Kalle Auramaa
5. Saku Nieminen
6. Esa Pölkki
7. Kai Kallio
8. Mikko Räsänen
9. Eetu Hyväri
10. Santeri Kinnunen

Pudasjärvi 2015 (Iijoki ja Panumajärvi)

1. Mikko Räsänen
2. Kai Kallio
3. Jyrki Hiltunen
4. Jarkko Suominen
5. Esa Pölkki
6. Mika Yli-Soini
7. Pietari Sipponen
8. Jani Huhtaniska
9. Heikki Kurtti
10. Juho Strandman

Konnevesi 2014 (Kellankoski, Siikakoski, Karinkoski, Taikinainen ja Valkeisjärvi)

1. Jarkko Suominen
2. Jari Heikkinen
3. Jyrki Hiltunen
4. Saku Nieminen
5. Jussi Wacklin
6. Jani Huhtaniska
7. Eetu Hyväri
8. Heikki Kurtti
9. Santeri Kinnunen
10. Tapio Penttilä

Pudasjärvi 2013

1. Atte Valkama
2. Saku Nieminen
3. Mika Yli-Soini
4. Janne Miettinen
5. Jyrki Hiltunen
6. Kai Kallio
7. Kalle Auramaa
8. Ville Vainio
9. Esa Pölkki
10. Saku Ijäs

Kuusamo 2012 (Ylä-Kitkajoki, Ajakkajärvi, Säkkilänjärvi)

1. Saku Nieminen
2. Ville Ristolainen
3. Markus Koskinen
4. Tapio Penttilä
5. Heikki Kurtti
6. Tuomas Lappalainen
7. Juho Strandman
8. Jarkko Suominen
9. Markus Palmroth
10. Mikko Räsänen

Tervo 2011 (Äyskoski ja Iso-Valkeinen)

1. Jarkko Suominen
2. Ville Salminen
3. Heikki Kurtti
4. Ville Kivimäki
5. Aleksi Vasu
6. Kalle Auramaa
7. Kai Kärkkäinen
8. Jan-Erik Paimander
9. Mikko Räsänen
10. Tero Mäntylä

Merikarvia 2010 (Merikarvianjoki ja Kangasjärvi)

1. Tapio Penttilä
2. Olli Toivonen
3. Markus Tandefelt
4. Ville Ristolainen
5. Jukka Levänen
6. Jani Huhtaniska
7. Jarkko Suominen
8. Jari Heikkinen
9. Nikolai Holttinen
10. Saku Nieminen

Kaavi / Riistavesi 2009 (Vaikkojoki ja Suuri Kangaslampi)

1. Arto Kokkila
2. Olli Ylönen
3. Olli Toivonen
4. Jarkko Suominen
5. Jyrki Hiltunen
6. Perttu Alakorpi
7. Tero Mäntylä
8. Jukka Levänen
9. Nikolai Holttinen
10. Ville-Antti Jaakkola

Kuusamo 2008 (Oulankajoki, Savinajoki, Taimenjärvi)

1. Martti Lähteenmäki
2. Olli Toivonen
3. Pasi Niva
4. Arto Pikkarainen
5. Juhani Rosenström
6. Esa Pölkki
7. Kai Kallio
8. Tero Mäntylä
9. Heikki Kurtti
10 Jyrki Hiltunen

Tervo 2007 (Äyskoski ja Iso-Valkeinen)

1. Jarkko Suominen
2. Janne Pirkkalainen
3. Antti Vappula
4. Ville-Antti Jaakkola
5. Juhani Rosenström
6. Tuomas Lappalainen
7. Kalle Auramaa
8. Jouni Neste
9. Pauli Salmela
10. Ville Vainio

Simojoki 2006

1. Jukka Levänen
2. Olli Toivonen
3. Markus Tandefelt
4. Harri Hytönen
5. Tero Mäntylä
6. Janne Pirkkalainen
7. Kari Suhonen
8. Antti Vappula
9. Ville-Antti Jaakkola
10. Santeri Kinnunen

Pomarkku 2005

1. Jouni Neste
2. Janne Pirkkalainen
3. Petri Virolainen
4. Nikolai Holttinen
5. Antti Vappula
6. Tommi Maja
7. Markku Ojala
8. Jouni Vyyryläinen
9. Markus Tandefelt
10. Ville Vainio

Suomussalmi 2004

1. Markus Tandefelt
2. Ville Vainio
3. Markku Ojala
4. Janne Pirkkalainen
5. Petter Nissen
6. Jukka Levänen
7. Jarkko Suominen
8. Ari Väänänen
9. Mikko Hakala
10. Tommi Eskonen

Taivalkoski 2003

1. Harri Hytönen
2. Timo Ruokonen
3. Petri Virolainen
4. Jarkko Suominen
5. Ari Leiman
6. Kari Suhonen
7. Mikko Hakala
8. Tommi Eskonen
9. Petteri Metso
10. Santeri Kinnunen

Merikarvia 2002

1. Harri Hytönen
2. Timo Ruokonen
3. Ville-Antti Jaakkola
4. Juha Viista
5. Jerry Lindholm
6. Ville Vainio
7. Arto Kokkila
8. Mika Väle
9. Saku Nieminen
10. Mikko Hakala

Viitasaari 2001

1. Mika Väle
2. Antti Vappula
3. Janne Pirkkalainen
4. Risto Sironen
5. Jukka Levänen
6. Jani Ollikainen
7. Ari Matula
8. Timo Ruokonen
9. Arto Kokkila
10. Juha Viista

Kuusamo 2000

1. Janne Pirkkalainen
2. Risto Sironen
3. Antti Vappula
4. Mika Väle
5. Harri Hytönen
6. Markus Tandefelt
7. Juha Huttunen
8. Teemu Huovinen
9. Juha Viista
10. Kari Suhonen

Merikarvia 1999

1. Markus Tandefelt
2. Janne Pirkkalainen
3. Antti Vappula
4. Harri Hytönen
5. Timo Ruokonen
6. Jukka Levänen
7. Juha Kumpuvaara
8. Raine Kursu
9. Simo Rissanen
10. Mikko Halonen

Hossa 1998

1. Janne Pirkkalainen
2. Timo Ruokonen
3. Mika Väle
4. Hannu Lehtonen
5. Simo Rissanen
6. Joni Tiainen
7. Juha Viista
8. Markus Tandefelt
9. Mika Vainio
10. Juha Huttunen

Lieksa 1997

1. Mika Väle
2. Markku Korhonen
3. Jari Tuiskunen
4. Tommi Hakala
5. Simo Rissanen
6. Jukka Levänen
7. Jari Lifländer
8. Markus Tandefelt
9. Teemu Huovinen
10. Janne Hannuksela

Viitasaari 1996

1. Markku Ojala
2. Jari Tuiskunen
3. Mika Vainio
4. Juha Viista
5. Santtu Keso

Taivalkoski 1995

1. Jari Tuiskunen
2. Markus Tandefelt
3. Jukka Levänen
4. Jari Lifländer
5. Janne Nyblom
6. Vesa Rissanen
7. Teemu Huovinen
8. Seppo Lahtinen
9. Santtu Keso
10. Esa Tahvanainen

Sodankylä 1994

1. Juha Viista
2. Markus Tandefelt
3. Petteri Surakka
4. Heikki Bergman
5. Jari Tuiskunen
6. Ismo Koivula
7. Timo Honkanen
8. Jaakko Kakkuri
9. Ari Saloranta
10. Harri Hotti

Lestijoki 1993

1. Jari Laakkonen
2. Juha Huttunen
3. Markku Ojala
4. Harri Hotti
5. Tapani Vehmasmäki
6. Vesa Nieminen
7. Jukka Levänen
8. Jari Jamalainen
9. Pasi Niskala
10. Jarmo Korkeamäki

Taivalkoski 1992

1. Esa Tahvanainen
2. Hannu Lehtonen
3. Juha Huttunen
4. Matti Huitila
5. Jukka Levänen
6. Tapio Rautiainen
7. Mikko Halonen
8. Tommi Eskonen
9. Jari Lifländer
10. Kari Nurmi

Viitasaari 1991

1. Juhani Uusitalo
2. Jouko Keto
3. Jukka Levänen
4. Henri Niskanen
5. Juha Pilli-Sihvola
6. Jorma Korkeamäki
7. Harri Dahlin
8. Veikko Hiltunen
9. Marko Närvänen
10. Kari Pylvänäinen

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s